Јонското Море

Албанската ривиера ја осветлува сонце дури 300 дена во годината! Дневната температура во текот на летото е од 30 до 36 степени, додека просечната летна температура е 25 степени. Овој дел од брегот на Јонското Море е познат по своите неверојатно чисти води и тиркизни плажи.

Најпопуларните дестинации за одмор на албанскиот јонски брег се Саранда, Ксамил, Химара, Борш, Дерми и градот Валона, како и многу други помали места.

Она што го прави специфичен овој дел од Албанија е тоа што од мај до средината на октомври се можни летни одмори.

Сместување – Кликни тука

Валона

Валона

Валона е еден од најголемите градови во Албанија и е центар на настаните во централниот дел на албанското крајбрежје. Овој град се наоѓа на границата на Јадранското и Јонското Море, а ние го класифицираме во двете категории – како јонско и како јадранско одморалиште. Градот има повеќе од 100 илјади жители и за оние кои сакаат динамични градови со многу интересни настани, Валона е одличен избор. Во самиот град има многу плажи, големо и долго шеталиште, знаменитости, одлични ресторани, додека одлични плажи со помалку гужва може да се најдат во близина, на 10-15 минути возење од центарот на градот.

Саранда

Саранда

Од поголемите места – тука е Саранда. Град со околу 40.000 жители во јужна Албанија, во близина на границата со Грција. Саранда има долго шеталиште, прекрасни плажи, модерни хотели и многумина велат дека ова место потсетува на Будва пред десетина години. Саранда е одличен избор за семејствата кои доаѓаат со деца и за младите туристи кои сакаат добро да се забавуваат.

Ксамил

Ксамил

Ксамил е мало место со поглед на Јонското Море, со само 3.000 жители, но во текот на летната сезона ова место го посетуваат исклучително голем број туристи, како од Албанија и регионот, така и од целиот свет.

Ксамил важи за една од ТОП 3 дестинации во Албанија што мора да ги посетите бидејќи овој дел од албанската ривиера се вели дека е вистинска европска егзотика. На пример, во 2013 година, познатиот Гардијан го вклучи Ксамил во 20-те најдобри европски плажи за одмор.

Посебно може да ви биде интересно доколку посетите еден од четирите острови во близина и до кои се стигнува со брод. Ксамил е специфичен по кристално чистата вода и тиркизната боја на морето.

Химара и Дерми

Кога станува збор за помалите места како Химара, Дерми или Борш, ако изберете кој било од овие три града – нема да погрешите. Напоменуваме, сепак, дека во втората половина на јули или во август во Ксамил може да има повеќе гужви. Ксамил и Химара се претежно популарни меѓу гостите со семејства, додека Дерми го претпочитаат младите патници.

Хотели и апартмани за одмор

Цените за сместување во градовите и одморалиштата на Јонското Море се движат од 50 до 80 евра во просек за изнајмување стан за четири лица дневно. Доколку сакате сместување во хотелски комплекси со базени и приватни плажи, цената на ден за две лица е околу 60-70 € со вклучен појадок.

Доколку одлучите да летувате во Албанија, наша препорака е да резервирате директно со избирање хотел на сајтовите Albanija.mk или Albanija.rs – без провизија и со најниски цени на Интернет. Станува збор за специјализирани сајтови за резервации на хотели и апартмани во Албанија на наш јазик, а понудата можете да ја погледнете на овој линк.